Zasadnicze fakty o USA


EN

Zbiorowym ciałem rządowym amerykańskiej demokracji jest Kongres. Składa się on z Senatu i Izby Reprezentantów, a znajduje na Capitol Hill, ilustrowanym wyżej.

Wielu badaczy wywodzi demokrację ze starożytnej Grecji. Jak porówuje się antyczna Grecja z nowoczesną Ameryką? Zasadniczo, starożytni Grecy rozwinęli proto-demokrację: zdarzało się im mieć królów i królowe, a byli bardzo zależni od wojskowych przywódców i dziedzicznego elityzmu.

Nie było nigdy królów czy królowych USA. Głową państwa jest Prezydent. Rezyduje on w Białym Domu.

Zarówno Kongres jak Biały Dom znajdują się w Waszyngtonie D.C., czyli mieście o nazwie Waszyngton w Dystrykcie Kolumbia. Waszyngton D.C. jest stolicą USA.

Dystrykt Kolumbia znajduje się na wschodnim wybrzeżu Ameryki.

Stan Waszyngton znajduje się na wybrzeżu zachodnim.

Możemy dostać mapy USA na stronie Atlasu Narodowego, National Atlas.gov.

Stan Waszyngton ma swoją nazwę po Jerzym Waszyngtonie, pierwszym amerykańskim prezydencie. Jest to jedyny stan nazwany imieniem prezydenta.

W Ameryce jest wiele miejsc o nazwie Waszyngton. Jerzy Waszyngton pozostaje bardzo prominentną postacią. Walczył o amerykańską wolność w Amerykańskiej Rewolucji przeciwko Anglii. Był Prezydentem w latach 1789-1797, po Wojnie o Niepodległość.

Amerykańska Rewolucja miała swoje pisemne sformułowanie w Deklaracji Niepodległości. Zwycięstwo Rewolucji przyniosło kolejne historyczne sformułowanie, amerykańską Konstytucję. materiałY dodatkowe mają teksty i plakaty.

Ustrój amerykański został zbudowany od podstaw przez Założycieli::
Konstytucyjna realokacja umocowań stworzyła nowy ustrój, bez precedensu pod słońcem. Każda uprzednia narodowa władza bądź była zcentralizowana, bądź była konfederacją suwerennych państw. Nowy amerykański system nie był ani jednym, ani drugim; był mieszanką obydwu, napisał historyk Forrest McDonald[40] o refleksjach Jamesa Madisona w Federaliście.[38]

Owa nowa forma rządu jest demokracją, a formą bardziej zaawansowaną niż greckie prototypy.