Orzeł bielik

ILUSTRACJA: WIKIMEDIA COMMONS, DOMENA PUBLICZNA

EN

Nazwa Haliaeetus leucocephalus pochodzi od greckich słówek hali, morze, aiētos, orzeł, leuco, biały, oraz cephalos, głowa. Dosłownie, to biało-głowy orzeł morski.

Nazwa bald eagle koreluje z przenośną łacińską interpretacją dla greckiego słówka leucos, jak w literackich opisach “bezlistnych ziem zimowych”. Orły amerykańskie nie migrują na zimę, a amerykańska Alaska ma największą ich populację w świecie.

Możemy oglądać zdjęcia białogłowego orła morskiego na Wikimedia Commons, oraz przeczytać o nim w Wikipedii.

Orzeł bielik jest symbolem narodowym Stanów Zjednoczonych Ameryki. Kongres Kontynentalny umieścił go w Wielkiej Pieczęci w roku 1782. Nie wszyscy byli z tego wyboru zadowoleni. Benjamin Franklin napisał w jednym z listów,
Co do mnie, wolałbym aby owego wyboru orła bielika na reprezentanta naszego kraju nigdy nie dokonano. To ptak złego moralnego charakteru. Nie żywi się uczciwie… Poza tym, to zawołany tchórz: mały tyrannus, nie większy od wróbla, atakuje go z odwagą i przepędza z okolicy.

Joke emoticon

Owszem, mówi się o bielikach, iż się żywią “oportunistycznie”, (Wikipedia), czyli adaptują się do habitatu. Cóż, łowienie ryb jest dla nich naprawdę łatwe, ale nie da się przecież spodziewać regularnego polowania na wieloryby, nie tylko od tych zwierząt.

Jeżeli ciekawią nas amerykańskie krajobrazy i habitaty, możemy odwiedzić stronę National Oceanic and Atmospheric Administration, www.photolib.noaa.gov

Co do odwagi, nie należy się spodziewać po bielikach walki w zakresach czy terenach których nie rozpoznają za własne czy istotne. Jednak byłoby niezbezpiecznym, zbliżać się do gniazda gdy niedaleko są rodzice. Bieliki wykluwają się zależnie od temperatur. Może to być wiosna lub jesień, zależnie od regionu.

Bald eagle nestlings

ILUSTRACJA: WIKIMEDIA COMMONS, DOMENA PUBLICZNA

Wszystkie bieliki i orły przednie są ustawowo chronione. Przepisy federalne zabraniają niszczenia, niepokojenia, posiadania, oraz handlu orłem amerykańskim. Więcej informacji o bieliku możemy uzyskać na stronie www.baldeagleinfo.com. Fundacja Orła Amerykańskiego, www.eagles.org, pomaga wspierać gatunek finansowo. O Fundacji możemy przeczytać w Wikipedii: AEF