1.2. PRAKTYKA DLA UMYSŁU

Myśl i język mają początek w umyśle; stąd większość ćwiczeń jest do wykonania w myśli, na zachętę do nawyków umysłu.

Ćwiczenie 4. Postęp w języku jest o wiele łatwiejszy, jak się nauczyć introspekcji i świadomego kierowania swym intelektem. Możemy zacząć od ćwiczenia na świadomość własnego umysłu.

A. Na początek pomyślmy, jak długo możemy trwać bez myślenia. Zdarza się słyszeć, czy nawet powiedzieć, że ktoś nie myśli. To jednak tylko mówienie, coś, czego nie da się brać dosłownie. Tak naprawdę, żywy człowiek nie umie zatrzymać swego umysłu.

B. Skupmy wzrok na jednym przedmiocie — filiżance, ołówku, czy też czymś abstrakcyjnym, jak truskawka na obrazku wyżej? Spróbujmy myśleć tylko o naszym obiekcie i niczym innym. Zegarek wykaże, jak długo udaje się nam wytrwać.

C. Zamknijmy oczy i spróbujmy nie myśleć absolutnie nic. Zegarek nam powie, czy się nam rzeczywiście udaje.

D. Zastanówmy się, czy w naszej myśli jest język, jaki (angielski, niemiecki, francuski, czy inny), oraz jak myślimy. Czy myślimy całymi słowami? Czy nasze myśli mogłyby być jedynie obrazkowe?

E. Powróćmy do ■→ĆWICZEŃ 1 – 3. Próbujemy „zobaczyć” i „wymówić” odpowiedzi jedynie w myślach. Jeśli chcemy, wypowiadamy je szeptem lub na głos potem. Możemy je też zapisywać na wolnej kartce papieru, w miarę jak mówimy.


REKLAMA

Spring Flowing Colors

Z początku możemy mieć odczucie że trudno się nam „zdyscyplinować” i świadomie kierować swoim myśleniem. Jest bardzo istotne, byśmy spróbowali. „Mówienie” i „pisanie” w myślach, zanim się dosłownie coś powie czy zapisze, potrafi wzmocnić językowe nawyki.

Czynność może przypominać dzieci uczące się mowy, szczególnie jeśli mówimy lub szepczemy i w tym samym czasie piszemy. Co ważne, nie musimy robić tak zawsze. To tylko ćwiczenie.

Człowiek naturalnie ma język wewnętrzny. Dla przykładu, ciche czytanie jest szybsze niż czytanie na głos. Ułatwia to właśnie język wewnętrzny. Nie jest on całymi słowami, czy nawet dźwiękami mowy. Używa jedynie śladowych cech języka mówionego, czy pisanego.

Język wewnętrzny to wysoce zaawansowany sposób ludzkiego mózgu by korelować językową wiedzę i wprawę. Nie znamy języka naprawdę, o ile nie przynależy on z naszą kompetencją wewnętrzną. Kształtowanie całych słów i fraz w myśli to tylko początek. Wraz z wprawą, nasze umysły utworzą skojarzenia na śladowych cechach języka.

Materiały wizualne mają pomysły i ilustracje do praktyki umysłowej. Wystarczy że przeszukamy prezentację dla „mind practice”. Możemy ćwiczyć w spokoju i ciszy, lub z muzyką; wyciszenie, skupienie i świadoma myśl powinny być naszą drogą z większością ćwiczeń.

Zapraszam do dalszej podróży w gramatyce,
■→ROZDZIAŁ 2. FORMA CZASOWNIKOWA WILL.

■→Ten tekst jest też dostępny po angielsku.


REKLAMA

Świat może i nigdy nie widział jej oryginalnego pisma, jeśli jej umiejętność została wzięta za nadnaturalną. Zapraszam do Wierszy Emilii Dickinson w przekładzie Teresy Pelka: zwrotka tematyczna, notki o inspiracji greką i łaciną, korelacie z Websterem 1828 oraz wątku arystotelesowskim, Rzecz perpetualna — ta nie zasadza się na czasie, ale na wieczności.
■→Wolny dostęp w Internet Archive
■→Okładka twarda, 268 stron, 21.91 USD
■→Format elektroniczny $2.99

Internet Archive, repozytorium darmowych ilustracji i tekstów

■→Zapraszam do korzystania z materiałów na moim koncie←■
Plakaty są także do nabycia w internetowych sklepach.