Wielka Pieczęć USA


EN

Władze federalne Stanów Zjednoczonych uwierzytelniają dokumenty Wielką Pieczęcią od roku 1782. Awers Pieczęci jest narodowym godłem Stanów Zjednoczonych. Pokazuje orła bielika z 13 strzałami w lewej szponie, a gałązką oliwną z 13 listkami i oliwkami w szponie prawej.

Strzały symbolizują amerykańską gotowość do wojny. Gałązka oliwna wskazuje na wolę pokoju. Orzeł skłania głowę ku oliwnej gałązce, wyrażając amerykańską skłonność do pokoju. Liczba 13 oraz motto, E PLURIBUS UNUM, “Out of Many, One”, odnoszą się do 13 stanów które utworzyły początkową Unię.

Rewers Wielkiej Pieczęci pokazuje nieukończoną piramidę oraz oko, wraz z dwoma łacińskimi zapisami. Piramida ma 13 warstw i datę MDCCLXXVI (1776) w notacji łacińskiej. Rok 1776 to data Deklaracji Niepodległości. Dwie łacińskie frazy mówią ANNUIT COEPTIS oraz NOVUS ORDO SECLORUM.

Great Seal reverse

Oko jest w świecie od dawna symbolem namysłu i zdolności przewidywania. Piramida ma pozostać nieukończona:
“Nikt nie był gorętszym zwolennikiem pojednania niż ja sam, przed owym fatalnym dziewiętnastym kwietnia 1775, ale dokładnie w momencie, kiedy wydarzenie owego dnia obwieszczono, odepchnąłem zatwardziałego, ponurego Faraona Anglii na zawsze i nadal pogardzam łajdakiem, co z pretensją tytułu OJCA NARODU słuchać potrafił bez serca o rzezi ludzi i bez niepokoju spać, z ich krwią na duszy,”
Tomasz Paine, Common Sense; zapraszam do mojego tłumaczenia, Zdrowy rozsądek, Google Sites.

Karol Thomson, sekretarz Kongresu Kontynentalnego, zaprojektował Pieczęć i sformułował łaciński tekst, nigdy nie dostarczył jednak jego tłumaczenia. Możemy interpretować łacinę Pieczęci jako
E pluribus unum, Out of many, one;
Z wielu, jeden
Annuit coeptis, Favor to the endeavor,
Za sprawie skłonnością
Novus ordo seclorum, A new people (has) come;
Powstał naród nowy.


Pieczęć Prezydenta Stanów Zjednoczonych czerpie bezpośrednio z awersu Wielkiej. Banknoty jednodolarowe pokazują Wielką Pieczęć od 1935 roku.

PICTURE: US ONE DOLLAR, REVERSE

Przeczytaj o interpretowaniu i wymowie łaciny Pieczęci:
A New People
Z jedni, wielu powstanie, mówią sybillińskie wersety. Z wielu, powstał jeden, mówi Pieczęć. Nie zajmujemy się żadną teorią spiskową, bo ludzie naturalnie nie są skłonni promować hegemonię. Jednakowoż Wergiliusz pisał dla Oktawiana Augusta, a ten proskrybował i zgładził Cycerona. Założyciele może i używali poety do nauki łaciny, ale czy podążaliby za nim względem sensu słów Wielkiej Pieczęci? Więcej→
Ogłada w łacinie
Dlaczego mówić circles, jeśli się mówi cats? Podpowie nam mowa o pieniądzach, na antycznych szlakach handlowych. Więcej→

Użycie symbolicznych strzałek w tutejszym kursie gramatyki nie koresponduje ze strzałami w Pieczęci. Ma na względzie ludzkie strategie orientacyjne i nie odnosi się jakkolwiek do broni.